Педагогикалық этика

Педагогикалық этика-бұл мүмкіндік беретін ережелер жиынтығы:
- мұғалімдер мен олардың тәрбиеленушілері арасындағы қарым-қатынасты реттеу,
 сондай ақ білім беру мекемесі жұртшылығының басқа мүшелері;
- олардың адами құндылығы мен қадір-қасиетін қорғау;
- педагогтердің кәсіби қызметінің сапасын және олардың кәсібінің абыройын қолдайтын;
- сенімге, жауапкершілікке және әділеттілікке негізделген білім беру мекемесінің мәдениетін құрушылар.
Педагогикалық этика қағидаттарына педагогтің этикалық кодексі негізделеді. Ол мұндай бағыттарды – мұғалімнің жеке басына қойылатын талаптарды, мұғалімнің тәрбиеленушілермен, әріптестерімен және әкімшілікпен қарым-қатынасын, беделін, абыройы мен беделін реттейді.
      Мұғалімнің жеке басы
 Бұл мұғалімнің кәсіби этикасы шақыруды, өз жұмысына берілгендікті және өз міндеттерін орындау кезінде жауапкершілік сезімін талап етеді.
 Мұғалім өзіне талапшыл және өзін-өзі жетілдіруге ұмтылады. Ол өзін-өзі бақылаумен, өзін-өзі анықтаумен және өзін-өзі тәрбиелеумен сипатталады.
 Мұғалім өзіне сеніп тапсырылған педагогикалық жұмыс - тәрбиенің сапасы мен нәтижелеріне жауап береді.
 Мұғалім оның бақылауында қалған балалардың физикалық, интеллектуалдық, эмоционалды және рухани қорғалуына жауап береді.
       Бедел, абырой, бедел
 Мұғалім өзінің мінез-құлқымен мұғалімнің тарихи қалыптасқан кәсіби абыройын қолдайды және қорғайды.
 Педагог жас ұрпаққа ұлттық және жалпыадамзаттық мәдени құндылықтарды береді, мәдени даму процесіне барынша қатысады.
 Ол өзінің тікелей міндеттерін орындау кезінде де, білім беру мекемесінен тыс жерлерде де мәдениетке қарсы қызметпен айналыса алмайды.
 Тәрбиеленушілермен қарым-қатынас жасау және барлық басқа жағдайларда мұғалім құрметті, сыпайы және дұрыс. Ол әрбір жеке жағдайға сәйкес келетін этикет нормаларын біледі және сақтайды.
 Мұғалімнің беделі құзыреттілікке, әділдікке, әдептілікке, өз оқушыларына қамқорлық жасау қабілетіне негізделген. Мұғалім өзінің беделін дұрыс емес тәсілдермен құрмайды және оны теріс пайдаланбайды.
 Мұғалім өзінің оң мысалында тәрбиелейді. Ол соттауға асықпайды және басқалардан өзін сақтай алмайтындығын талап етпейді.
               Мұғалімнің оқушылармен қарым-қатынасы
 Мұғалімнің өзі оқушылармен немесе оқушылармен өзара сыйластыққа негізделген қарым-қатынас стилін таңдайды.
 Бірінші кезекте мұғалім өзіне талапшыл болуы керек. Мұғалімнің оқушыға деген талабы жағымды және жақсы негізделген. Мұғалім ешқашан өлшем мен ұстамдылық сезімін жоғалтпауы керек.
 Тәрбиеленушілердің мінез-құлқы мен жетістіктерін бағалау кезінде мұғалім олардың өзін-өзі бағалауы мен өз күштеріне деген сенімін нығайтуға, жетілдіру мүмкіндіктерін көрсетуге, оқу мотивациясын арттыруға тырысады.
 Мұғалім бейтарап, бірдей мейірімді және барлық оқушыларына мейірімді. Оқушыны негізсіз төмендететін бағалау шешімдерін қабылдағаннан кейін мұғалім өз қателігін дереу түзетуге тырысуы керек.
 Тәрбиеленушілердің жетістіктерін бағалау кезінде мұғалім объективтілік пен әділдікке ұмтылады.
 Мұғалім үнемі сөйлеу және қарым-қатынас мәдениетіне қамқорлық жасайды. Оның сөзінде қарғыс сөздер, дөрекілік, дөрекі және қорлайтын тіркестер жоқ.
 Заңдарда көзделген жағдайларды қоспағанда, тәрбиеленушінің өзі сеніп тапсырған ақпаратты педагогке басқа адамдарға беруге тыйым салынады.
       Мұғалімдер арасындағы байланыс
 Мұғалімдер арасындағы қарым-қатынас алқалылық, серіктестік және сыйластық қағидаттарына негізделген. Ол әріптестерін тәрбиеленушілердің немесе басқалардың қатысуымен кемсітпейді.
 Мұғалімдер қарым-қатынаста негізсіз және жанжалды қақтығыстардан аулақ болады.
 Мұғалімнің құқығы мен міндеті-әріптестер мен әкімшіліктің қызметін бағалау. Мұғалімді сын үшін қудалауға қатаң тыйым салынады. Сын, ең алдымен, ішкі болуы керек, яғни ол ДО-да және басқа білім беру мекемелерінде ДО-дан тыс емес, мұғалімдер арасында сөйлеуі керек. Оны көзден көзге айту керек. Мектептерде, Бақтарда және басқа да білім беру мекемелерінде өсек айтуға орын болмауы керек.
 Әріптестердің немесе әкімшіліктің жұмысына, шешімдеріне, көзқарастары мен әрекеттеріне бағытталған сын сынға ұшыраған адамды қорламауы керек. Ол ақылға қонымды, сындарлы, әдепті, ұнамсыз, мейірімді болуы керек. Педагогикалық өмірдегі маңызды мәселелер мен шешімдер ашық педагогикалық пікірталастарда талқыланады және қабылданады.
       Әкімшілікпен қарым-қатынас
 Оқу орындарында өзара сыйластық, ізгі ниет және ортақ тіл таба білу арқылы көрінетін қарым-қатынас мәдениеті сақталады. Мұндай атмосфераны сақтау үшін ДО меңгерушісі жауап береді.
 Мұғалімдер әкімшіліктен олардың мекемесінің жұмысы үшін маңызды ақпарат алуға құқылы.
 Интригалар, шешілмейтін қақтығыстар, әріптестерге зиян келтіру және Педагогикалық қоғамдастықтағы алауыздық білім беру және білім беру мекемесінің тікелей функцияларын орындауына кедергі келтіреді.
         Тәрбиеленушілердің ата-аналарымен және қамқоршыларымен қарым-қатынас
 Мұғалім ата-аналар мен тәрбиешілерге ата-ана тәрбиесі мәселелері бойынша кеңес береді, ата-аналар мен балалар арасындағы қақтығыстарды жеңілдетуге көмектеседі.
 Мұғалім балалардың ата - аналары немесе қамқоршылары туралы айтқан пікірлерін немесе ата-аналарының немесе қамқоршыларының-балалар туралы пікірлерін жария етпейді. Мұндай пікірді екінші Тарапқа мұғалімге айтылған пікірді аяқтаған адамның келісімімен ғана беруге болады.
 Мұғалімдердің ата-аналармен қарым-қатынасы балалардың жеке басы мен жетістіктерін бағалауға әсер етпеуі керек.
 Мұғалімдердің тәрбиеленушілермен қарым-қатынасына және оларды бағалауға олардың ата-аналары немесе қамқоршылары көрсеткен қолдау әсер етпеуі керек.

Жаңартылған күні: 25.09.2023 21:38
Құрылған күні: 16.01.2024 15:22