Балабақшадағы дене шынықтыру мерекелері мен спорттық ойын-сауықтың маңызы

Спорттық мерекелер мұғалімге жалпы эмоционалды жағдайды төмендетпей, әр баланың жеке ерекшеліктерін ескере отырып, оның белсенділігін ынталандыруға мүмкіндік береді; оның іс-әрекеттерінің нәтижелерін бағалауға саралап қарау; артық ескертулер мен сындардан көңілін қалдырмай, өзі және басқа балалар жасаған қозғалыстардан қуаныш сезімін сезінуге мүмкіндік беру; екіншісінің жетістіктеріне қуану.

Спорттық мерекелер балаларды жан-жақты дамыту және тәрбиелеу үшін маңызды. Мереке кезінде олар әртүрлі қозғалыс әрекеттеріне - жаттығуларға, ашық және спорттық ойындарға, эстафеталарға, билерге, аттракциондарға қызығушылық танытады. Бәсекелестік жағдайында жақсы нәтижелерге қол жеткізуге ұмтыла отырып, үлкен эмоционалды өрлеумен әрекет ете отырып, балалар физикалық тұрғыдан жақсарады. Құрдастар ұжымында Тәуелсіздік пен бастаманың көрінісі мектеп жасына дейінгі балалардың ерте моториканы, Дағдылар мен дағдыларды белсенді қолдануына, ептіліктің, жылдамдықтың, күштің, төзімділіктің, кеңістіктегі бағдарлаудың және басқа да пайдалы қасиеттер мен дағдылардың дамуына ықпал етеді.

Осылайша, спорттық мерекелер арқылы мақсатты педагогикалық әсер ету нәтижесінде баланың денсаулығы нығаяды, дененің физиологиялық функциялары оқытылады, тұлғаның жан-жақты үйлесімді дамуы үшін қажетті қозғалыстар, қозғалыс дағдылары мен физикалық қасиеттер қарқынды дамиды.

Мектеп жасына дейінгі балалармен дене тәрбиесі бойынша жұмыс-бұл моториканың негізі болып табылатын сауықтыру, білім беру және тәрбие іс-шараларының жиынтығы. Олардың басты мақсаты-қозғалыстың табиғи биологиялық қажеттілігін қанағаттандыру арқылы балалардың денсаулығы мен физикалық дамуына қол жеткізу; мектеп жасына дейінгі балалардың өмірлік маңызды моториканы және дене шынықтыру туралы қарапайым білімді игеруін қамтамасыз ету; балалардың жан-жақты дамуына және олардың жүйелі дене жаттығуларына деген қажеттіліктерін тәрбиелеуге жағдай жасау.

Спорттық мерекелер қуанышты эмоциялар туғызады, балалардың қоршаған әлем туралы білімдерін бекітеді, баланың үйлесімді дамуына ықпал ететін бірқатар міндеттердің кешенді шешімдерін жүзеге асырады, бірақ сонымен бірге негізгі мәселені шешеді, оған сәйкес жұмыстың тақырыбы мен мазмұны, әдістері мен әдістері таңдалады. Дене шынықтыру демалыстары мен спорттық мерекелерді дайындау және өткізу кезінде балалар белсенділік, бастама, дербестік, шығармашылық танытуға мүмкіндік алады, бұл олардың қабілеттері мен жеке қасиеттерінің дамуына пайдалы әсер етеді.

Мерекенің маңызды нәтижесі-қатысудың, Жеңістің, қарым-қатынастың, бірлескен қызметтің қуанышы. Балабақшадағы кез-келген дене шынықтыру демалысының немесе спорттық мерекенің негізгі мазмұнын құрайтын ашық ойындар, эстафеталар қозғалыс әрекетін ұйымдастырудың басқа түрлеріне қарағанда баланың қозғалыс қажеттіліктеріне сәйкес келеді және оның үйлесімді физикалық дамуына, ептілікке, жылдамдыққа, қимылдарды үйлестіруге, маңызды моральдық-еріктік қасиеттерге ықпал етеді.

Кез-келген мереке барысында баланың үйлесімді дамуына ықпал ететін бірқатар міндеттерді кешенді шешу жүзеге асырылады, бірақ сонымен бірге басты міндет қойылады, оған сәйкес тақырып пен мазмұн таңдалады, жұмыс әдістері мен әдістері анықталады.

Дұрыс таңдалған тақырыптық ашық ойындар мен жаттығулар мәтінмен үйлеседі, балалардың денсаулық жауларымен жекпе-жегі (жалқаулық, ашкөздік, қорқыныш және т.б.) қатаюға, дене шынықтыруға, гигиеналық процедураларға, күн тәртібіне оң көзқарас қалыптастыруға мүмкіндік береді.

Дене шынықтыру демалысының негізгі мақсаты-белсенді демалысты ұйымдастыру. Бұл балаларға қуаныш сыйлайды және сонымен бірге дене тәрбиесі мәселелерін шешуге ықпал етеді.

Мерекелер мен бос уақыт үшін балалардың дене шынықтыру сабақтарында игерген жаттығулары таңдалады, онда сіз ептілікпен, жылдамдықпен, тапқырлықпен, тапқырлықпен, тапқырлықпен бәсекеге түсе аласыз. Мерекелер мен ойын-сауықтарға ашық ойындар, аттракциондар, эстафеталар кіруі мүмкін. Физикалық жаттығулар бейнеленген суреттері бар дидактикалық ойындар балаларға қызықты. Мұндай тапсырмалардың көмегімен моторика мен дағдылар жетілдіріледі.

6 жасқа дейінгі балаларда қалыптасқан моторика мен дағдылар оларды мектепте одан әрі жетілдірудің негізін құрайды, күрделі қозғалыстарды игеруді жеңілдетеді және болашақта спортта жоғары нәтижелерге қол жеткізуге мүмкіндік береді.

Сондықтан ауа сияқты балаларға мерекелер мен ойын-сауық қажет. Бала үшін мереке-бұл бүкіл оқиға. Физикалық белсенділіктің өзі жағымды. Орташа бұлшықет жүктемесі әрқашан әл-ауқатты жақсартады және көңіл-күйді көтереді. Физикалық белсенділік-бұл ең жақсы разряд әдісі. Спорттық мерекелер мен бос уақыт, оларға кіретін элементтерді дұрыс таңдағанда, баланың жеке басына әсер етудің тиімді құралы бола алады.

Олар дамуға ықпал етеді:

• ойлау,
  • қиял,
  • мақсатқа ұмтылу,
  • жауапкершілік сезімін қалыптастыру,
  • олар өз тілектерін ұстауға үйретеді,
  • шешім қабылдаңыз.

Спорттық мерекелер, бос уақыт және ойын-сауық мұғалімге жалпы эмоционалды жағдайды төмендетпей, ынталандыруға мүмкіндік береді:

• әр баланың жеке ерекшеліктерін ескере отырып, оның белсенділігі;
  • оның әрекеттерінің нәтижелерін бағалауға сараланған көзқарас;
  • артық ескертулер мен сындардың көңілін қалдырмаңыз, бірақ мүмкіндік беріңіз
  • ол және басқа балалар жасаған қозғалыстардан қуаныш сезімін сезіну.
Жаңартылған күні: 10.11.2023 16:43
Құрылған күні: 12.11.2023 20:58