Балабақшадағы жазғы-сауықтыру жұмыстары

Жаз-керемет уақыт. Балалардың жазын жақсы көреді!

"Жаз, жаз, ертегі жаз!

Ғажайыптардан бас айналады…

Қанша күн! Қанша жарық!

Жаз мезгілі қандай әдемі!»

Көктемде жаз келеді. Оны адамдар да, өсімдіктер де, жануарлар да күтті. Жазда күндіз күн аспанда жоғары тұрады, жарқырайды және жылынады-ол ыстық болады. Күн ұзақ, түндер қысқа, Жарық. Барлығы гүлдейді, күледі, жылулыққа қуанады. Енді сіз жеңіл киім мен аяқ киіммен жүре аласыз (немесе тіпті жалаң аяқ) және ұзақ жүре аласыз. Су тоғанда, өзенде, көлде қызады, сондықтан жазда бәрі шомылып, күн суытады.

Ах, жаз! Көңілді, жарқын, шулы, түрлі-түсті! Балалар да, ересектер де оны қалай күтті! Жаз бұл сөзде тек төрт әріп жеді, бірақ оларда қандай үлкен мағына бар.

Жазғы уақытта балалармен сауықтыру жұмыстары мектепке дейінгі білім беру мекемелеріндегі емдеу-алдын алу және тәрбие іс-шаралары жүйесінің құрамдас бөлігі болып табылады.

Жаз балаларды дамытуға, сауықтыруға және қатайтуға үлкен мүмкіндіктер береді. Бұл балалар серуендеуге, жүгіруге және секіруге болатын таңғажайып және құнарлы уақыт. Дәл осы кезеңде олар ауада көп уақыт өткізеді. Мектеп жасына дейінгі балалардың өмірін күн сайын жаңа нәрсе әкелетіндей етіп ұйымдастыру өте маңызды, жазғы уақыт, Ойындар, серуендер, мерекелер мен ойын-сауық туралы естеліктер балаларды ұзақ уақыт қуантады.

Балабақшадағы балалармен Жазғы жұмыс әдетте сауықтыру деп аталады, оның өзіндік ерекшелігі бар. Балалардың денсаулығын нығайтуға қолайлы жазғы уақыт жағдайларын жан-жақты пайдалану және баланың күшейіп, жақсарып, қатаюына, өсімдіктер мен жануарлардың таңғажайып, әдемі әлемін түсінуге және сүюге үйрену маңызды. Жазда табиғат мектеп жасына дейінгі балалардың танымдық қабілеттерін дамытуға үлкен мүмкіндіктер ұсынады.

Біздің балабақшада Біз жазғы спорттық мерекелер мен ойын-сауықтарды ұйымдастыруға және өткізуге ерекше назар аударамыз. Дәл осындай іс-шаралар эмоционалды зарядты көтереді және балаларды қызықты жарыстар мен жарыстармен, сондай-ақ ертегі кейіпкерлерімен көңілді кездесулермен ұзақ уақыт есте сақтайды.

Жазда балабақшадағы сауықтыру жұмыстары ерекше. Ол үшін балалар ағзасына жағымды әсер ететін жазғы кезең факторларын толығымен пайдалану өте маңызды: жарқын күн, таза ауа, жылы су және балалардың жаз бойы өсіп, қатайып, күшеюіне, сондай-ақ таңғажайып өсімдіктер мен жануарлар әлемін сүюді және қабылдауды үйренуіне барынша қол жеткізу.

Жазғы кезеңде біздің балабақшадағы балалардың өмірі әртүрлі көңілді және шулы мерекелермен және спорттық ойын-сауықтармен толтырылған, оған мұғалімдер де, ата-аналар да, бүкіл балабақша тәрбиеленушілері де үлкен қуанышпен қатысады. Мұндай мерекелердің мақсаты-балалардың денсаулығын нығайту.

Мұндай көңілді мерекелер дене шынықтыру сабақтарында алған дағдылар мен дағдыларды нығайтуға мүмкіндік береді (ептілік пен төзімділікті, жаттығулардағы күш пен үйлестіруді дамыту, сонымен қатар жүгіру, секіру мен лақтырудың әртүрлі түрлерін дамыту). Мерекелер балалардың дене шынықтыру мен спортқа, ең бастысы салауатты өмір салтына деген шынайы қызығушылығын тудырады!

Жаз - барлық балалардың сүйікті уақыты, өйткені жылы ауа-райында сіз күні бойы далада өткізе аласыз.

Жазғы кезеңде мектепке дейінгі мекеме жұмысындағы маңызды мәселелердің бірі балалардың бос уақытын ұйымдастыру болып табылады. Бір жағынан, жақсы ауа-райы және ашық ауада жеткілікті уақыт өткізу мүмкіндігі бұл мәселенің ауырлығын жеңілдетеді. Алайда, әдеттегі ойындар балалар тез шаршайды, егер олардың белсенділігі қолданылмаса, олар өз уақыттарын әр түрлі қызмет түрлерімен толтыруға тырысады және басшылық болмаған жағдайда өздеріне де, айналасындағыларға да зиян келтіруі мүмкін.

Мұғалімге балалардың тәуелсіз белсенділігі мен педагогикалық ұйымдастырылған бос уақыт арасындағы тепе-теңдікті табу маңызды, сондықтан іс-шаралар мен мерекелер өз мақсатына айналмайды, бірақ мектепке дейінгі мекеменің өміріне органикалық түрде араласады.

Жазғы уақытта балалардың бос уақытын ұйымдастырудың оңтайлы формасы балалар тарапынан айтарлықтай дайындықты қажет етпейтін, дамытушылық және тәрбиелік функциялары бар, эмоционалды тартымды түрде өткізілетін іс-шара болуы мүмкін. Сонымен қатар, бұл іс-шара мұғалімдер тарапынан үлкен дайындықты қажет етпеуі маңызды. Бұл әрекет-ойын.

Балабақшадағы балалардың өмірі, әрине, Мерекелер ғана емес, сонымен қатар жұмыс күндері. Күн сайын біз балаға жарқын, есте қаларлық болуға тырысамыз. Күн сайын таңертең балабақшада балалар үшін-қуанышты кездесулер, жаңа ашылулар, хобби таңы.
  Балалармен дұрыс ұйымдастырылған жазғы жұмыс тек жақсы демалуға ғана емес, сонымен қатар қызықты, қызықты, танымдық әлемге енуге мүмкіндік береді. Біздің балалар балалық шағында алған әсерлерін өмір бойы алып жүреді.  Мұғалімдердің міндеті-балабақшада күн сайын жарқын, бай және белсенді болу.
 Көңілді ойындар кезінде балалар көптеген жаңа және жарқын әсер алады - Көңілді. Егер асфальттағы суреттер байқауы болса, онда біз қарындаштарды дайындаймыз; егер Ақ қайық күні болса, онда құрылыс қағазы; егер сабын көпіршіктері мерекесі болса, онда ерітіндісі бар жиынтықтар; егер құммен және сумен ойындар болса, онда су ыдысы, құм жиынтығы және т. б.
  Мектепке дейінгі балалар қызықты педагогикалық процеске белсенді қатысады. Тәрбиешінің міндеті-топта болу жарқын, қызықты, түрлі-түсті, керемет әдемі, көңілді және ұмытылмас.

Жаңартылған күні: 27.06.2024 11:32
Құрылған күні: 27.06.2024 12:37