"Сыпайы баланы тәрбиелеудің құпиялары"

Сыпайылық-мәдени мінез-құлықтың негізі. Бұл адам басқалармен қарым-қатынас орнататын негіз. Сыпайылық өзіне ие, ашуланшақтықты басады, бұл адамның басқалармен қарым-қатынасын жеңілдетеді немесе жай ғана олардың арасында тыныш және лайықты болуға мүмкіндік береді. Баладан біз, ересектер, көбінесе мойынсұнушылыққа қол жеткіземіз және сонымен бірге біз әрқашан теңдестірілген бола бермейміз. Бала біздің қысымымыздан адасып, жабылады немесе ашуланады. Бұған жол бермеу үшін, басқалармен қатар, ең алдымен, бала оған мейірімді, жұмсақ сөзді мүмкіндігінше жиі естуі керек. Оған тамақ сияқты қажет. Бала оған деген құрмет сезімін естуі керек, оның басқалар арасында тең екенін білуі керек, бірақ, әрине, өз міндеттерін түсінуі керек. Сонымен қатар, ересек адам баланы басқаларға сыпайы қарауға үйрете отырып, оның балаға деген талабы рұқсат етілгеннен асып кетпейтіндей жағдай жасайды. Кем дегенде, ол мұны міндетті түрде сезінеді және өзінің мінез-құлқы туралы ойлануы мүмкін. Тек өзара сыпайылық жағдайында мәдени мінез-құлықты тәрбиелеу туралы айтуға болады. Ата-аналардың баланың айтқан сөзі ол үшін әрекет болуы мүмкін екенін көруі және түсінуі өте маңызды. Баламен қарым-қатынаста ата-аналар мұндай сөздерге мұқият және мұқият қарауы үшін, өйткені бұл тәрбие процесі. Балалардың күнделікті өмірде басқалармен сыпайы қарым-қатынас жасау дағдыларын белсенді қолдануын қамтамасыз ету өте маңызды. Ата-аналар сыпайы қарым-қатынастың жеке мысалы ғана баланы "рахмет" "кешіріңіз" "Сәлеметсіз бе", "қош бол"сияқты қарапайым және қол жетімді сөздердің маңыздылығы мен қажеттілігіне сендіре алатындығын ұмытпауы керек.
 Егер сіз құрметті ата-ана болсаңыз, сіздің балаңыз сыпайы және тәрбиелі болады:
 - Басқаларға, әсіресе достарына қатысты нәзік.
 - Ешқашан ұлыңыздың немесе қызыңыздың адамдық қадір-қасиетін қорламаңыз, балаңызға айқайламаңыз, онымен сөйлеспеңіз немесе оған дөрекі сөздер айтпаңыз және ешқандай жағдайда физикалық жазаны тәрбие шарасы ретінде қолданбаңыз.
 - Ұсақ-түйек нәрселер туралы шексіз ескертулер жасамаңыз, бірақ мүмкін болған жағдайда балаңыздың тәуелсіздігін ынталандырыңыз.
- Балаларға бірыңғай талаптар қойыңыз, бала болмаған кезде олардың арасындағы келіспеушіліктерді анықтаңыз.
- Балаға қандай да бір талаптар қойып, оларды өзіңізге де қойыңыз.
- "Сен әлі кішкентайсың", "саған әлі ерте"деген сөздерді алып тастап, кішкентай адамның қадір-қасиетін құрметтейсің.
- Балаға "өтінемін", "Қайырлы түн", "көмек үшін рахмет" деп айтуды ұмытпаңыз, сонымен қатар мақтауды жиі қолданыңыз.
- Мәдени мінез-құлық ережелерін балаларға кездейсоқ емес, жүйелі түрде енгізіңіз.

Бала бұған үйренеді,
Үйде не көреді,
Ата-анасы оған үлгі.
Әйелімен және балаларымен кім дөрекі,
Кімге тілі азғындық люб,
Ол не алатынын есіне алсын
Олардан оларға үйрететін барлық нәрсе.
Қасқыр қой өсірген жоқ,
Әкесі қатерлі ісікке барды.
Егер балалар бізді көріп, естісе,
Біз өз істерімізді жауапта қолдаймыз
 Және сөздер үшін: итеру оңай
Балалар жақсы жолға түспейді.
үйіңізді әдепті ұстаңыз,
Кейін өкінбеу үшін. С. Брандт.
Балаларға оқыңыз: А. Барто "надан аю", в. Маяковский "не жақсы, не жаман", Д.Дриз" жылы сөздер", Дж.Родари "қызғылт сөз "Сәлем", в.Липанович" Сыпайы жылқы", в. Салоухин" Сәлеметсіз бе", М. Дружинина. "Сәлеметсіз бе", С. Маршак" Егер сіз сыпайы болсаңыз", Осеева" Сыпайы сөз " және т. б.
Сізге сәттілік тілейміз!

Жаңартылған күні: 09.11.2023 16:27