"Музыканың балалар денсаулығына әсері"ата-аналарға кеңес беру

"Музыканың балалар денсаулығына әсері"кеңесі
Көптеген зерттеулер көрсеткендей, музыка көптеген нәзік реттеуші процестерге әсер етеді, әртүрлі органдар мен жүйелердің жұмысын өзгертеді және нәтижесінде адам денсаулығына пайдалы немесе жойқын әсер етеді. Музыка қалпына келтіретін әсерге ие! Балабақшада музыка балаларды сауықтыру үшін де қолданылады. Күн сайын таңертеңгі гимнастикадан басталады, ол физикалық күштерді жұмылдырады, тыныс алуды жақсартады, бұлшықеттерді нығайтады және дамытады. Музыка Күні бойы балалардың жағымды эмоционалды көңіл-күйін қалыптастырады және белгілі бір қозғалыс қарқынын орнатады. Музыкалық шығармаларды тыңдау мектеп жасына дейінгі балалардың психоэмоционалды жағдайын жақсартады. Балалар классикалық музыканы тыңдап, өз әсерлерін, эмоцияларын білдіреді. Дұрыс таңдалған музыканы тыңдау ( классикалықтан жақсы:п.и. Чайковский, м. и. Глинка, А. Вивальди, Ф. Шопен, и. Штраус, г Свиридов, Д. Кабалевский) балалардың иммунитетін арттырады, кернеу мен тітіркенуді, бас және бұлшықет ауырсынуын жеңілдетеді, тыныш тыныс алуды қалпына келтіреді. Би, ырғақты қозғалыстар, ашық ойындар баланың өсіп келе жатқан денесінің қозғалысқа физиологиялық қажеттілігін толтырады. Олар физикалық күштерді жұмылдырады, тыныс алуды жақсартады, қан айналымына белсенді әсер етеді, рақым, қозғалыстарды үйлестіреді. Мұндай ұжымдық іс-әрекет балаларда ұйымшылдық, тәртіп, жауапкершілік, өзара көмек, басқаларға мұқият қарау, Тәуелсіздік дамытатыны маңызды. Ән айту, ән айту, ән айту, артикуляциялық гимнастика– балаларға демалуға көмектеседі, стресстен арылтады, қарым-қатынасты жеңілдетеді. Бұл сөйлеу қабілеті бұзылған балаларға көмектесудің тамаша тәсілі. Бұл олардың артикуляциясын, дикциясын жақсартады. Жүйелі ән айту сабақтары үнемді тыныс алуды дамытады, қан тамырларының қабырғаларына жағымды әсер етеді, оларды нығайтады. Музыкалық-саусақ ойындарын қолданған кезде баланың сөйлеуін, моторикасын, саусақтарын үйлестіруді дамытады (бұл сурет салуға, жазуға дайындық кезінде маңызды, саусақ пластикасын экспрессивті әуезді және сөйлеу интонациясымен байланыстырады, бейнелі-ассоциативті ойлауды қалыптастырады) мерекеге дайындық кезінде балалар көп күш жұмсайды, барлық бұлшықет топтарының дамуы жүреді, есте сақтау, ойлау, балалардың психологиялық тепе-теңдігі күшейтіледі. Жалпы, мереке-бұл біздің оқушыларымыздың денсаулығы үшін пайдалы жағымды эмоциялардың өсуі. Салауатты өмір салтының маңызды құрамдас бөлігі ретінде балалардың музыкаға деген қызығушылығы мен сүйіспеншілігін арттыру өте маңызды.

Жаңартылған күні: 22.09.2022 11:12
Құрылған күні: 22.09.2022 11:12